Trendy w IT, które stały się codziennością

Przedstawiamy Wam kilka zjawisk, które w ostatnim czasie stały się na tyle popularne, że można dziś nazwać je codziennością:

  1. Dokształcanie się – ciągły proces, pozwalający na wzmacnianie kompetencji w zmieniającym się świecie. W branży IT niewątpliwie jedna z najważniejszych kompetencji to zdolność szybkiego uczenia się nowych rzeczy. Tak jak w innych branżach często nie jest to wymagane, a początkowy zestaw umiejętności może wystarczyć nam na resztę kariery zawodowej, tak w tym przypadku będzie to nieodzowne by chociażby utrzymać swoją pozycję.  
  2. Praca zdalna – dopiero ostatnio stała się modna wszędzie, głównie za sprawą pandemii. Oczywiście wcześniej branża IT działała na preferencyjnych warunkach, korzystając wyłącznie z laptopa mogliśmy oglądać życie licznych neonomadów prowadzących podróżne życie połączone z pracą. Dzisiaj możemy dostrzec ten trend niemal w każdej korporacji. Niestety dostrzegamy coraz większą regulację tego zjawiska – co z jednej strony jest plusem (ubezpieczenia, zakres obowiązków etc.), a z drugiej minusem (więcej „luzu” przy wyznaczaniu godzin pracy, dowolność miejsca pracy). W niektórych ogłoszeniach oferowana jest praca hybrydowa, jednak wiemy, że dla większej części osób z branży praca z biura stała się niepotrzebnym obciążeniem.
  3. Wykorzystanie sztucznej inteligencji – dostrzegamy coraz większe zagrożenie w rozwoju sztucznej inteligencji, która może zagrozić istnieniu zawodów związanych z grafiką komputerową. Niewątpliwie współczesne oprogramowanie generuje niesamowite efekty, a jego wykorzystanie, przy umiejętnym posługiwaniu się tymi narzędziami może wprowadzić grafikę, zwłaszcza koncepcyjną na zupełnie inny poziom. I chociaż w sieci możemy spotkać setki osób, które chwalą się wygenerowanymi obrazami nie posiadając żadnego doświadczenia w grafice, to na dłuższą metę i tak potrzebujemy osób, które się tym zajmą.

Możesz również polubić…