Jak rozwijać swoje kompetencje z zakresu Excela?

Powiedzmy że jesteś użytkownikiem, który w życiu widział już niejeden arkusz. W swojej firmie są osoby, które w przypadku wystąpienia problemów w pliku czy nierozwiązywalnych błędów kierują swoje kroki w stronę Twojego biurka. Częściej niż pracą zajmujesz się przerabianiem makr swoich koleżanek z pracy, co totalnie Ci nie przeszkadza bo Twoje makra załatwiają już większość Twojego czasu pracy. Co dalej? Jakie kroki poczynić by jeszcze bardziej rozwinąć się na Excelowej drodze?

Należy pamiętać o tym, że często, poznając jakieś konkretne rozwiązanie lub zestaw narzędzi w określonym programie wybieramy rozwiązania, które znamy i w których czujemy się pewnie. Doprowadza to do stopniowego zapominania i odsuwania w mroki niepamięci rozwiązań, które mogłyby znacznie przyspieszyć pracę z innym zagadnieniem. A my pozostajemy ze starym narzędziem, które totalnie nie nadaje się do rozwiązania konkretnego problemu. To tak, jakbyśmy korzystali cały czas z młotka w  pracy, w której można byłoby skorzystać ze śrubokręta. Dokonujemy zniszczeń w arkuszach zamiast wprowadzić kilka delikatnych poprawek.

Kiedy jesteś już doświadczonym użytkownikiem Excela (lub dowolnego, podobnego programu) powinieneś przystąpić do kompletowania różnych narzędzi (na szczególne okazje) lub też zastanowić się nad aktualizacją tych, które do tej pory wydawały Ci się niezbędne.

Pracujesz na zakresach? Może czas zaznajomić się z tabelami.

Pracujesz na tabelach? Może czas skorzystać z tabel przestawnych.

Pracujesz na gotowych makrach? Może czas zacząć nagrywać swoje.

Nagrywasz makra? Może to czas, by zacząć rozumieć jak działają i poznać VBA.

Dobrze znasz VBA, a Excel przestaje Ci wystarczać? Może już czas na skorzystanie z narzędzi Power?

Możemy tak wymieniać w nieskończoność. Praca z programami komputerowymi to niekończący się rozwój. Już czas przyspieszyć swoją pracę i poprosić swojego pracodawcę (lub zainwestować samodzielnie) w szkolenie zaawansowane albo eksperckie z zakresu Excela. Najlepiej do IT School. Tysiące kursantów przeszli dokładnie to co Ty.

Możesz również polubić…