Mity pracy w IT vol. 2

Na zaprzyjaźnionej stronie http://pracownik.edu.pl/mity-pracy-w-it/ podzieliliśmy się częścią mitów, które często pojawiają się w kontekście pracy w branży IT. Poniżej przedstawiamy listę kolejnych mitów, z którymi moglibyście się spotkać:

  1. Pracuję przy komputerze i od niego nie wstaję.

Mit programisty – piwniczaka – nerda, który nie wychodzi ze swojej pieczary jest popularnym mitem, który powoli upada. I prawdą jest, że wiele osób pracujących z komputerami czasami nieco zaniedbuje umiejętności miękkie, jednak z czasem starają się to nadrobić. Aby móc pracować i utrzymać dobrą kondycję psychofizyczną często osoby pracujące w IT decydują się na ćwiczenia, suplementację czy dietę, która pozwala im utrzymać ich koncentrację w dobrej formie. Popularny ostatnio biohacking może nie być przejściową modą a stylem życia.

2. Programiści nie mają przyjaciół.

Społeczność programistów i osób z ogólnie pojętego IT cały czas rośnie. Jest to duża liczba ludzi, którzy wywodzą się z różnych środowisk, posiadających jednak wspólne tematy. Bardzo łatwo jest znaleźć ciekawe osoby o nietypowych zainteresowaniach – które mogą podzielić się ciekawymi doświadczeniami. Integracje w ramach przedsiębiorstw często zachęcają do współpracy z firmą, i statystycznie coraz więcej osób zwraca uwagę na to, że ważniejsza niż zarobki w pracy jest dobra atmosfera.

3. Trzeba świetnie znać matematykę.

Jest wiele odnóg branży IT, które mają niewielką potrzebę znajomości matematyki. Podstawy web developmentu (HTML, CSS, podstawy JS czy podstawy PHP), część działki testerskiej, grafika komputerowa czy SEO w większości przypadków wymagają dużo mniejszych kompetencji w dziedzinie matematyki niż pozostałe. Pewne aspekty matematyki możemy nadrobić w trakcie pracy (a najczęściej nie zaczynamy od całek i różniczek, a bardziej zrozumienia funkcji statystycznych). Należy tutaj nadmienić, że programy, takie jak MS Excel mogą być również doskonałą przepustką do świata IT, zwłaszcza ze znajomością na poziomie przekraczającym ten podstawowy. Aby wzmocnić swoje kompetencje w tym zakresie warto zajrzeć na szkolenie do itschool.pl i zyskać nową wiedzę, która zaprocentuje na lata.

Możesz również polubić…