Jakie umiejętności informatyczne wybrać?

Zdecydowane, chcielibyśmy zyskać jakieś kompetencje w zakresie IT, aby zacząć szukać nowej pracy lub też rozszerzyć pulę swoich umiejętności aby przyspieszyć wykonywanie tych aktualnych. Na jakie kompetencje powinniśmy postawić w pierwszej kolejności?

Priorytetem w poszukiwaniach powinny być kompetencje wymieniane w ogłoszeniach o pracę. Zwróćmy uwagę na to w jakim zakresie chcemy rozwijać się w przyszłości. Jeśli w tym momencie zajmujemy się głównie wprowadzaniem danych do Excela oraz tworzeniem tabel przestawnych, to być może praca analityka byłaby następnym krokiem, szczeblem naszej kariery? Spójrzmy jak moglibyśmy rozwinąć się tak, by nasza praca była jak najbardziej efektywna. Sprawdźmy jakie kompetencje są najczęściej wymieniane w ogłoszeniach. Bazy danych i nauka SQL? Podstawowa wiedza na temat baz danych oraz komunikacja z bazą za pośrednictwem języka SQL zdaje się być idealnym pierwszym krokiem. Wizualizacja danych – analitycy często muszą prezentować swoje dane, może warto byłoby zobaczyć jak wizualizacje tworzą profesjonaliści i w jakich narzędziach pracują? A może dojdziemy do wniosku, że największe pieniądze są tam gdzie najwięcej jest danych i być może warto byłoby się zastanowić nad rozbudowaniem naszych kompetencji w zakresie dodatków do Excela jak Power Pivot czy Power Query? A może już je znamy, i kolejnym krokiem byłoby zbudowanie podstaw w zakresie narzędzie takich jak Power BI?

Ćwiczenie podobne do tego, co zostało wymienione powyżej, można wykonać praktycznie przy dowolnym pakiecie umiejętności. Niezależnie od tego od czego zaczynamy, mamy nieograniczone możliwości rozwoju i wzmacniania swoich kompetencji w zakresie narzędzi informatycznych.

Możesz również polubić…