TOP 6 najprzydatniejszych rozwiązań w Excelu:

  1. Wyszukaj pionowo – funkcjonalność pozwalająca na odnalezienie i przyporządkowanie danych w Twoim arkuszu. Jedna z najpopularniejszych i najbardziej przydatnych funkcjonalności w Excelu.
  2. Tabela przestawna – kiedy zwykła tabela nie jest dla Ciebie wystarczająca, kiedy ilość danych zaczyna Cię przytłaczać i potrzebujesz od swojego raportu więcej, wtedy skorzystaj z tabeli przestawnej i rozpocznij pracę z danymi zagregowanymi według kluczowych dla raportu kryteriów!
  3. JEŻELI – funkcjonalność, która pozwoli Ci na uzyskanie różnych wyników w zależności od określonych wcześniej warunków. Jej znajomość wpłynie na lepsze zrozumienie nie tylko w przypadku wpisywania tej formuły – znajdziesz ją na przykład „przebraną” w formatowanie warunkowe. JEŻELI funkcjonuje we wszystkich popularnych językach programowania w bardzo podobnej formie co w Excelu – dlatego jej ogarnięcie pozwoli na wzmocnienie kompetencji w wielu różnych technologiach.
  4. Sortowanie – konieczność ułożenia danych w odpowiedniej kolejności pojawia się nadzwyczaj często. I choć sortowanie po jednej kolumnie jest dość proste, to ogarnięcie działania sortowania po kilku kolumnach równocześnie może pozwolić na jeszcze bardziej komfortowe wyciąganie danych.
  5. Filtrowanie danych – przydaje się w momencie gdy chcemy ukryć wyniki, które nas nie interesują. Ograniczenie i zawężenie wyników do tych najbardziej interesujących pozwala na szybsze rozeznanie w przedstawianych danych oraz łatwiejszą pracę w większą ilością danych. Warto również poznać możliwości związane z jednoczesnym filtrowaniem wielu warunków, oraz możliwościami, które daje Excel w tym zakresie.
  6. Tabela – najzwyklejsza tabela pomoże Ci w wygodnej pracy, nawet w przypadku niewielkiej ilości danych. Bonusy jakimi są automatycznie nakładane filtry, możliwość uzyskania wiersza sumy, dostęp do fragmentatorów czy możliwości wizualnej edycji tabeli sprawiają że praca z danymi staje się dużo przyjemniejsza i łatwiejsza.
  7. Skróty klawiszowe – czy można to traktować jako osobne rozwiązanie? Być może ten punkt jest trochę naciągany, jednak rozpoczęcie korzystania ze skrótów klawiszowych pozwoli Ci na szybszą i efektywniejszą pracę z programem Excel.

Możesz również polubić…