Kompetencje przydatne w branży IT.

Przygotowując się do pracy w branży IT, najczęściej skupiamy się na jednej, konkretnej technologii. Może to być jakiś język programowania jak np. PHP czy JavaScript przydatne przy tworzeniu stron i aplikacji internetowych oraz korzystania z systemu WordPress (lub innych CMSów). Może być to Java czy C++ dla tworzenia i utrzymywania aplikacji bankowych czy Python, przydatny w pracy analityka. Jednak obok tych kluczowych kompetencji są inne, które często bywają niezbędne dla wykonywania swojej pracy w większych zespołach. Przykładem może być np. system kontroli wersji, taki jak GIT czy SVN. Korzystanie z tego systemu pozwoli na zerwanie z tworzeniem kolejnych folderów backupowych opatrzonych coraz dłuższymi nazwami lub kolejnymi datami, oraz pozwoli na równoczesną pracę kilku lub nawet kilkunastu osób na jednym projekcie. Czas poświęcony na opanowanie tej technologii szybko się zwróci.

Inną kompetencją może być podstawowa wiedza na temat baz danych oraz języka SQL. Korzystając w stopniu zaawansowanym z Excela możemy rozpocząć korzystanie z dodatku Power Query. Jednak znając język SQL nagle otwiera się cała gama możliwości sprawniejszego pobierania danych. W technologii jaką jest PHP jest to praktycznie niezbędna umiejętność aby móc sprawnie pracować.

Wizualizacja z pomocą narzędzi graficznych pozwoli na tworzenie schematów i grafów. I gdy mówimy o prostych projektach, pewne tematy możemy zwizualizować nawet w prostych narzędziach do rysowania dostępnych w niemal każdym programie z pakietu Office, lub w systemowym Paincie. Jednak na dłuższą metę warto poznać choć jeden program pozwalający na sprawną wizualizację i rozrysowanie wymaganych zagadnień.

Sprawne korzystanie z programów pakietu Office – programy takie jak MS Word lub Excel są niezbędne w niemal każdej pracy biurowej czy informatycznej. Przydatne dla tworzenia dokumentacji czy przechowywania niewielkiej (to zależy) ilości danych. Na dłuższą metę należy pamiętać że programy te są od lat udoskonalane i aktualne ich wersje są tak niesamowitymi kombajnami do przechowania i obróbki danych, że mogą z powodzeniem zostać podstawową, konkretną technologią – taką jak te, od których rozpoczęliśmy niniejszy artykuł.

Możesz również polubić…