Najbardziej przydatne umiejętności w branży IT

Kursy IT

Jeśli pracujesz w branży IT wybór i ilość kursów które mogłyby Cię zainteresować jest zatrważająca. Ścieżka Web developera, osoby zarządzającej projektami czy menadżera wymaga kilku podstawowych umiejętności i języków – jednak im więcej chcemy osiągnąć tym więcej umiejętności będzie wymagane.

 

Czy współcześnie Web Developerowi wystarczy znajomość HTML i CSS? Z całą pewnością nie – do tego dochodzi jeszcze przynajmniej podstawowa znajomość PHP czy JS. W zależności od tego jak bardzo skupimy się na którejś z tych technologii możemy otworzyć przed sobą drogę Frond End Developera lub Back End Developera. Taka z kolei ścieżka otworzy nam dostęp do bardziej zaawansowanych projektów i równocześnie do wyższych stawek.

Rozwój

Czy na znajomości tych czterech technologii powinien kończyć się rozwój Web developera? Oczywiście że nie. Back Endowi przyda się dobra znajomość baz danych czy frameworków PHP jak Zend czy Symfony, w przypadku Frond Endu będą to rozwiązania ułatwiające pracę z warstwą widoku – jQuery, Angular oraz rozwiązania ułatwiające tworzenie responsywnych widoków.

 

To naturalnie nie jest ostatni krok. Bo czyż nie chcielibyśmy móc sprawnie budować nasze projekty z większym zespołem? Czy naturalnym, kolejnym krokiem nie jest system kontroli wersji, GIT, czy podstawowe szkolenia z zarządzania/uczestnictwie w projektach/metodykach?

 

Czy jeśli tworzymy strony internetowe nie powinniśmy szukać rozwiązań które przyspieszą naszą pracę i zainteresować się popularnymi CMSami jak WordPress czy Joomla? Czy jeśli już tworzymy to czy nie powinniśmy tworzyć w zgodzie z praktykami pozycjonerskimi i nie utrudniać naszym klientom pracy, kładąc kłody pod nogi strukturą czy budową?

Znasz się na tym?

Czy UX – wygodę naszego korzystania z portalu rozpatrywać przez własny komfort czy poznać podstawy tych praktyk? Czy zdołamy wyłapać wszystkie błędy, czy powinniśmy poznać podstawy tworzenia testów by zoptymalizować cały proces?

 

Jak widzimy długa droga przed nami jeśli chodzi o tworzenia stron internetowych. Niezależnie od tego w jakim kierunku chcemy pójść umiejętności dwoją się i troją stawiając na naszej drodze kolejne wyzwania. I tak wygląda praca w sektorze IT. Nie rozwijasz się – nie żyjesz.

Możesz również polubić…