Jeszcze więcej funkcji Worda

Wielości funkcji Worda dalszy ciąg. Word oferuje użytkownikom możliwość wykonywania zrzutów ekranów (screenshot) w różnych rozmiarach, od całego ekranu do mniejszych elementów. Po wybraniu zakładki Ilustracji możemy wybrać screenshot, po czym okno worda wyblaknie, zaś kursor zamieni się w krzyżyk. Dzięki temu możemy dokładnie wymierzyć element ekranu, który chcemy przekopiować do naszego dokumentu. To przydatna funkcja, chociażby dlatego, że nie musimy specjalnie zapisywać nowego pliku w IrfanView czy Paincie.

Text Box to odpowiedź dla wszystkich, którzy nie znoszą łatwości, z jaką tekst rozlatuje się po stronach w trakcie edycji. Znajdujący się w zakładce Insert Add Text Box. Ujrzymy okno, na którym znajdziemy kilkanaście gotowców, które estetycznie wydzielą część naszej strony jako edytowalne pole tekstowe. Możemy je dowolnie przenosić.

Jeżeli jednak nie podobają nam się wyznaczone przez twórców programu szablony, możemy sami rysować pola o ustalonej wielkości funkcją Draw Box, by później zmieniać ich kształt, kolor, obramowanie. Służą do tego opcje Shape Fill, Shape Outline czy Shape Effects. Doskonała opcja do tworzenia ładnych CV czy artykułów z nagłówkami/cytatami.

Czasy pisania inicjałów na początku akapitu być może minęły, jednak element ten dalej może spełniać estetyczną funkcję w naszych książkach czy pracach naukowych. Tzw. Drop Cap znajduje się w zakładce insert, pojawia się jednak dopiero po napisaniu kilku linijek tekstu i wybraniu kursorem miejsca, gdzie Word ma postawić inicjał. Tu jednak nie kończy się zabawa. Wod spyta nas, czy inicjał ma być wcięty w tekst czy zająć część lewego marginesu na całej długości strony. Jako że pojawia się on w swoim własnym polu, można zmieniać jego rozmiar manualnie. W polu, w którym wybraliśmy inicjał można także wejść w opcje, gdzie możemy zmienić czcionkę inicjału, ilość linijek, w które ma się wciąć i odległość od nich. Proste.

Zakładka Układu Strony (Page Layout) to kolejny przydatny zestaw funkcji. Weźmy np. Page Setup, gdzie możemy podzielić naszą stronę na kolumny. To konieczna funkcja, kiedy planujemy pracować w edytorstwie. Opuszczona lista pozwala na podział tekstu na jedną, dwie lub trzy kolumny, także z możliwością podzielenia strony na kilka części niesymetrycznie. Opcja More Columns pozwali nam na dokładniejsze określenie naszych potrzeb. Oprócz wskazanych wyżej funkcji możemy także określić odległość kolumn od siebie czy określić strony, na których ma zostać pokazana kolumna.

Nie tak daleko od opcji Columns znajdziemy Breaks, a więc przerwy pomiędzy stronami czy numerowanie linijek, co może okazać się doskonałym narzędziem dla scenopisarzy.

Jeżeli pracujemy z danymi, które są poufne, lub takowe tworzymy, warto zapoznać się z funkcją dodawania do tekstu znaków wodnych. Word oczywiście daje nam kilka klasycznych gotowców jak: DRAFT/DO NOT COPY/CONFIDENTIAL w wielu formatach i pod różnymi kątami. Oferuje też więcej szablonów do pobrania, jak i tworzenia własnych. Custom Watermarks pozwala na przerobienie każdego obrazu na wyblakłą grafikę pod tekst (opcja Washout). Do wyboru jest także skala obrazu. Jeżeli nie obraz, to edytor pozwala nam na wpisanie własnego tekstu w różnych językach dowolną czcionką, rozmiarze czy kolorze. W tym również możliwość ustawienia znaku poziomo lub po przekątnej.

Granice tekstu mogą być również wzbogacone o dodatkowe elementy w zakładce Design. Granice i cieniowanie stron tekstu pozwalają dodać efekt cienia (jakoby strona była oświetlona), wrażenia 3D czy mieszania elementów na kolejnych krawędziach strony. Możemy dobrać też proste obramowanie linią ciągłą czy przerywaną, o dowolnym kolorze czy szerokości. Obok znajdziemy też podgląd.

Kolejną przydatną dla chociażby edytorów jest dodawanie komentarzy, znajdującej się w zakładce Recenzja.

Miejscem dla wstawienia komentarza jest kursor. Po wstawieniu, po prawej stronie pojawia się pole, gdzie można wpisać komentarz. Widoczność komentarzy można regulować funkcją All Markup, która pokazuje również historię edycji tekstu.

Word oferuje więc wiele funkcji dla wielu branży, nie będąc tylko prostym edytorem funkcji. Ilość narzędzie, jakie oferuje, pozwala zamienić je w specyficzne dla naszej branży narzędzie.

Możesz również polubić…