Jak uczyć się Office? Nauka Excela.

Office’a można nauczyć się na wiele sposobów. Drogą, którą każdy może się udać szukając wiedzy, są własne eksperymenty w programie. Biegłość w programie przychodzi z czasem i użytkowaniem, szczególnie gdy musimy tworzyć teksty o różnych formatach i treści, co Word doskonale robi. Później, możemy udać się do Internetu, wertując portale jak chociażby ten Microsoftu, który zawiera wiele przydatnych informacji, często jako filmików edukacyjnych. Od Learn the basics po przydatne sztuczki i informacje. Dla zupełnego laika jest to doskonały punkt startowy. Tutoriale uczą zapisywania, dzielenia i odnajdywania plików w systemie. Office szkoli również z personalizacji czy zabezpieczania danych, ale również jak korzystać z pakietu na różnych urządzeniach, dostawać się do plików w chmurze i zapisywać je tam. Możliwe jest również nauczanie pracy zdalnej i dzielenia plików, wszystko wewnątrz pakietu Microsoft 365. Zasadniczą zaletą tego podstawowego samouczka jest proste i czytelne przedstawienie każdej funkcji. Bezpośrednią alternatywą dla tego typu szkolenia jest buszowanie po youtube i oglądanie losowych filmików pokazujących działanie konkretnej funkcji czy całego programu. Tutaj również nie jesteś w pełni skazani na sukces, bo znowu może być problem z wersją programu, różnicami z naszą. Jest to jednak darmowa opcja i zupełnie pod nad dostosowana, szczególnie gdy nasza nauka jest jednostkowa i skupiona na personalnym rozwoju.

Ale to nie jest jedyny sposób nauki. Być może staroświeckim dziś sposobem jest czytanie z podręczników. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest cena i łatwość kupna w salonie księgarskim czy prasowym oraz niska cena. Jest to jednak powoli relikt przeszłości, z kolei przy ilości aktualizacji do programu co roku, czasem nawet częściej. Pakiet Office z 2019 jest zupełnie inny niż z2021. We wszystkich przypadkach mówimy o szkoleniu personalnym i związanym z podstawową znajomością programu, którą trudniej samemu poszerzyć. Jeżeli z kolei potrzebujemy wyszkolić kilka osób do firmy czy nowe stanowiska, koniecznym staje szkolenie, które przekaże wszystkim tą samą wiedzę bez różnic w stopniu zaawansowania wiedzy o Wordzie, Excelu czy Powerpoincie, szczególnie biorąc pod uwagę niuanse w update.

Szkolenia z pakietu Office prowadzi firma IT School.

Jakie więc szkolenia można użyć, gdy chcemy przekazać wiedzę grupie ludzi? Przede wszystkim możemy skorzystać z płatnych szkoleń online, które bardziej przypominają kursy za paywallem. Platformy jak np. Udemy oferują szereg takich szkoleń, w różnych cenach, i zawsze w pełni oddanych nam po kupnie w pełni. Co z tym zrobimy, zależy od nas, jednak możemy być pewni, że ktoś ma do tego dostęp. Jak dużo wiedzy by nie było w tych szkoleniach, płacimy w gruncie rzeczy za nagrane szkolenie na żywo, chociaż mamy zupełną kontrolę nad tempem poznawania wiedzy i możemy zawsze do niej wrócić, gdy czegoś zapomnimy. Pozostaje jednak faktem, że zostajemy sami i jeżeli czegoś nie zrozumiemy, nikt nam tego nie wytłumaczy ponad to, co już znajdziemy. Warto wspomnieć, że są to wielkie materiały, bo Microsoft 365 Office zmienia i nie jest już tak prosty programem, jaki był w 2003 roku. Dużo funkcji tego pakietu pokrywa się wewnątrz programu, dlatego tak czy inaczej nauka ich zajmie dużo czasu i to od nas zależy, czy podołamy.

Szkolenia z Officea z instruktorem są jednak lepszym rozwiązaniem, gdy chcemy mieć pewność przyswojenia wiedzy przez grupę osób. Największa zaletą tego typu szkoleń jest przede wszystkim możliwość konsultacji z nauczycielem, który odpowie na nasze pytania. Jego obecność i konieczność wykonywania zadań pozwala lepiej przyswoić funkcje Officea w praktyczny sposób, tym bardziej gdy wybieramy zaawansowane szkolenie z Excela, który naprawdę może stać się skomplikowany na wyższej randze umiejętności. Kurs jest intensywny, pozwala zapamiętać więcej i nie daje tematowi odpocząć, ani nam zapomnieć, co ostatnio robiliśmy. MS Office jest jak każda inna umiejętność – wymaga profesjonalego wytłumaczenia, jeżeli planujemy zarabiać pisząc w Wordzie, księgować finanse w Excelu czy prezentować projektu w branży kreatywnej. Instruktor może dopasować szkolenie do typu zawodu czy stopnia naszej dotychczasowej wiedzy. Żadne szkolenie online nie zastąpi dogłębnej wiedzy. Jeżeli Office jest kluczową umiejętnością, a często jest, inwestycja w umiejętności posługiwania się nim jest niezaprzeczalna, jakiej drogi byśmy nie obrali.

Możesz również polubić…