Czy inwestować w szkolenia i certyfikacje?

Czy warto jest zainwestować w przeszkolenie siebie lub swoich pracowników? Spróbować podejść do zdania certyfikacji lub też zasponsorować ją swoim pracownikom?

Część z osób podchodzi do tematu szkoleń dosyć lekceważąco – w końcu jest czas ‘po godzinach’, który możemy przeznaczyć na rozwój osobisty. I faktycznie, młody człowiek często jest w stanie przyswajać dużą ilość nowych informacji nie tracąc znacząco na wydajności. Z czasem jednak, troski dnia codziennego i obowiązki domowe przytłaczają na tyle, że trudno znaleźć te kilka godzin w pełnym skupieniu pozwalającym na skuteczną koncentrację na danym zagadnieniu. I faktycznie – w tym momencie szkolenie, odbywające się np. w godzinach pracy wydaje się być jedynym sensownym rozwiązaniem. Przeszkolenie pracowników z zagadnienia, którym posługują się na co dzień może znacząco przyspieszyć wydajność oraz szybkość wykonywanych przez nich działań. Dzięki temu ich wyższa dostępność może skutkować zauważalnym wzrostem przychodów lub też większą dostępnością pracowników. Jednorazową inwestycją i kilkoma poświęconymi na doszkolenie dniami, możemy znacznie podnieść wydajność naszej firmy nie inwestując w dodatkowych pracowników.

Często dwa dni robocze, które przypadają na szkolenie mogłyby trwać w przypadku pracy ‘po godzinach’ nawet miesiąc czasu.

Czy opłaca się więc inwestować w szkolenia dla siebie lub też swoich pracowników? W zależności od zdyscyplinowania zespołu, chęci rozwoju, czasu czy presji można odpowiedzieć na różne sposoby – niemniej jednak sytuacja większości firm może skłaniać do podjęcia takich działań i wzmocnienia kompetencji.

Czy opłaca się zainwestować w certyfikację? Tutaj działa presja czasu i konkretnego terminu, w którym ma odbyć się egzamin. Przygotowanie do takiego egzaminu może znacznie podnieść kompetencje osoby przygotowującej się i sprowokować do ustawicznego rozwoju na polu certyfikowanego obszaru. Niemniej jednak są osoby, którym tak duża presja bez dodatkowego wsparcia w formie doszkalającej może doprowadzić do niechęci i poddania się bez podejścia do wyznaczonego terminu. Wybór należy do Was.

Możesz również polubić…