Ciekawe funkcje Worda

Korzystanie z pakietu Office jest bliskie doświadczeniom z każdym innym programem. Umiemy powierzchownie obsługiwać jego czołowe funkcje – mamy Worda, możemy pisać, w najlepszym wypadku dodamy stopkę i przypisy, wstawimy symbol. Warto jednak uświadomić sobie, że jest to drobny procent przydatnych funkcji, które mogłyby ułatwić nam życie i pisanie jeszcze bardziej.

Taką funkcją jest chociaż Tell me what to do – karta umieszczona na końcu szeregu we współczesnych officach, mająca działanie identyczne do wyszukiwania w Win10. Wpisując preferowaną funkcję, program wyszuka wszystkie skojarzone z nią opcje, z zaskakującą celnością.

Jeżeli chcecie oddzielić części tekstu poziomą linią – wystarczy zacząć rysować ją poprzez wpisanie trzech pauz, i potem nacisnąć enter. To przydatna umiejętność, jeżeli format tekstu tego wymaga.

Umiejętność korzystania ze skrótów również ułatwia życie – przy zaznaczaniu strzałkami nie musimy kolejno zaznaczać tekstu litera za literą – wystarczy wykorzystać control i zaznaczać tekst wyrazami, lub lepiej – kliknąć LPM zdanie trzymając control i zaznaczymy je całe. Chcesz zaznaczyć więcej – cały paragraf? naciśnij na niego trzy razy lewym przyciskiem myszy.

Ważną funkcją, z której często musimy korzystać, jest usuwanie formatowania z kopiowanego tekstu. Nie musimy jednak zaznaczać tekstu myszką i wyszukiwać opcji myszką, bo starczy nacisnąć Ctrl + Space, by formatowanie znikło.

Symbole są kluczowe w pisaniu tekstów z różnych dziedzin, od inżynierii przez finanse bo tłumaczenia i matematykę (niby jak pani od majcy pisała własne sprawdziany?!). Wyszukiwanie wstaw i później wymaganego symbolu nie brzmi zbyt zachęcająco, prawda? Tutaj warto spędzić kilkanaście minut na researchu – wykonać listę symboli, z których często korzystamy w naszej działce i spisania ich kodów. To najczęściej pięcioczęściowe sygnatury z literą i cyframi. Po wpisaniu ich w tekst i naciśnięciu ALT+X, pojawia się nasza sygnatura. Po 5-10 wykorzystaniu danej sygnatury na pewno przyjdzie nam szybciej znaleźć nasz symbol niż poprzez wyszukiwanie go w mikroskopijnym okienku ze wszystkimi dostępnymi symbolami.

Jeżeli wstawiliście za małą lub za dużą tabelkę, nie trzeba manualnie usuwać każdego pojedynczego rzędu i kolumny, można to robić odpowiednimi skrótami klawiszowymi. Rząd możemy usunąć przesuwając kursor nad pierwszą komórkę z rzędu i naciskając DEL. Żeby dodać – Tab.

Jeżeli stanowisko w pracy wymaga korzystania z firmowych treści, logo, danych adresowych, numerów NIP etc przygotowanych przez designerów i wymaganych w komunikacji z innymi podmiotami, Word oferuje ciekawą funkcję quick parts, która niczym klocki pozwala poskładać formularz, na którym napiszemy list/podanie/skargę – cokolwiek dusza zapragnie. Dzięki tej funkcji możemy układać grafiki, szablony i całe połacie tekstu jako defaultowe arkusze gotowe do zapełnienia zasadniczą treścią. Kojarzycie te wszystkie firmowe dokumenty z firm i korporacji? korzystają z tej funkcji. Wy też musicie.

Jeżeli ktoś trudzi się pisaniem scenariuszy i korzysta z Worda, mógłby włączyć numerowanie wszystkich wierszy – program oferuje taką funkcję. Layout – Page Setup – Line Numbers – tyle.

W dzisiejszych czasach nasza uwaga jest mocno ograniczona. Skaczemy od dystrakcji do dystrakcji, więc jeżeli komuś przyszłoby edytować lub recenzować jakiś tekst, word oferuje tzw. Read Mode, który usuwa nam z oczu pokłady przycisków, napisów, okienek, które walczą o uwagę naszego wzroku.

Praca nauczyciela chemii, fizyki czy matematyki wymaga od nas tworzenia kartkówek i testów, a więc treści, które ciężko stworzyć w notatniku. Word oferuje nam opcję równań, komplementarną dla Symboli, dzięku której możemy tworzyć skomplikowane równania, zadania, funkcje etc. i umieszczać je w tekście. To konieczna do znania funkcja jeżeli Word jest dla nas obcym narzędziem i nie pracujemy z tekstem i pisanie jest dla nas wyrazem obliczania i rozwiązywania skomplikowanych obliczeń.

Na końcu klasyka, która pozwala nam przetestować nasz układ strony nawet jeżeli nie mamy gotowego tekstu. Wpisując =rand(a,b), gdzie a i b to dowolne liczby naturalne i określające kolejno liczbę akapitów i zdań, i enter, Word wygeneruje nam tekst o zadanej objętości. Świetne do testowania czcionek i formatów.

Możesz również polubić…